Горяна Стоева шеста в класацията за млад спортист на България

Спорт

от Михаил Михайлов 78 прегледа 0

Състезателката по бокс от БК "Севдалин Василев" Хасково Горяна Стоева бе класирана под номер шест в класацията “Спортист на България до 18 години за 2018 г.”, съобщават от министерството на спорта. В първото издание на анкетата на информационна агенция „Блиц“ и вестник "Марица". Горяна е класирана на 6- то място, след гласуването на читателите. Дълго време Стоева държеше петата позиция, но накрая читателите гласуваха повече за гимнастичката Боряна Калейн, която я изпревари.

Победители в класацията са акробатите Мирела Костадинова и Панайот Димитров. Наградите бяха връчени от министъра на спорта Красен Кралев. Втора остана каратеката Ивет Горанова, а едва трета Олимпийската шампионка в тройния скок Александра Начева, което говори, че вотът на читателите не е бил много обективен. Титлата на Начева на Младежката Олимпиада и четвъртото място на Стоева трябваше да ги подредят на първите две позиции, по заслуги.

Изминалата 2018 година бе много успешна за Горяна. Тя зае четвърто място на Младежките олимпийски игри в Аржентина. Горяна стана за втори път и Европейска вицешампионка по бокс. А през 2017 г. Гори беше и Европейска шампионка за девойки. Естествено тя спечели и без проблеми републиканската титла в своята категория. Горяна Стоева е възпитаничка на треньот номер едно на Хасково за последните две годин Людмил Димитров Слюдата. Тя остана и втора в класацията за млад спортист на Хасково след съотборника си в БК "Севдалин Василев" Емирджан Мехмед, който стана Европейски шампион за младежи в категория до 63 кг. За съжаление Мехмед дори не беше включен в гласуването за тази класация.

Призът на Стоева беше връчен от легендарния баскетболист и настоящ спортен директор на "Левски Лукойл" Тодор Стойков.

Министър Красен Кралев подчерта, че годината е била изключително успешна за българския спорт, като най-радващо е именно великолепното представяне на младите български таланти.
Според Кралев, те са защитавали честта на България във всички международни състезания по възможно най-добрия начин. Министърът пожела на състезателите увереност в собствените си сили, да са горди, че са българи и да вярват, че както са шампиони сега, така ще станаш шампиони при мъжете и жените.