Свиленград ликува! Христо Калайджиев покори Европа

Кикбоксьорите на свиленградския “Тангра” с четири медала от надпреварата на Стария континет
12-09-2017 12:51 799 0

СВИЛЕНГРАД,Марица

Свиленградския спорт има с какво да се гордее. Само преди два дни кикбоксьорът на местния клуб “Тангра” Христо Калайджиев спечели златен медал от заваршилото Европейско първенство за кадети във всички стилове.
В конкуренция от още девет съперника в категория до 69 кг, Христо Карайджиев, който е и носител на сребърно отличие от Световната купа в Будапеща бе безапелационен в младшата възраст. Младата надежда победи последователно състезатели на Полша, Сърбия, Унгария и Словакия. В първата си среща надделя с нокаут над представителя на Полша, а в последствие категорично надигра състезателите от Сърбия и Унгария, за да се изправи във финален мач срещу словака, от който загуби на финала на Световната купа в Унгария. В нелек мач нашето момче с тежка контузия на десния крак успя да вземе реванш над своя опонент и буквално го разплака .Така Христо Калайджиев заслужи своето място на най-високото стъпало на почетната стълбичка и вдигна победоносно родния трибагреник.
На Европейско първенство по кикбокс за кадети взеха участие 1563 състезатели от 39 държави. „Тангра” се представи с четирима свои възпитаници и завоюва четири медала от най-големия спортен форум, организиран от Световната асоциация на кикбокс.
В категория до 71 кг при кадети (младша възраст) в стил лоу кик вицесветовния шампион Димитър Петров в първата си среща срази представител на Русия с 3:0 съдийски гласа, а на финала се изправи срещу най-голямата надежда на Сърбия Ерик Буза в традиционния за тях стил лоукик, където загуби с една точка разлика, въпреки доминацията през целия мач, с което остана втори на почетната стълбичка.
В категория до 86 кг в стил фулконтакт въртележка в жребия изпрати Георги Манов на финал срещу победителя от срещата Турция срещу Русия. Във финална битка, повторение от Световното първенство в Дъблин от миналата година, Георги не успя да разгърне потенциала си и загуби от представителя на Русия.
В една от най-атрактивните категории, каквато бе (+91кг) Коко ”Тайсъна” Папазов успя да преодолее много тежък противник от Русия с 3:0 съдийски гласа на четвърфинала, но в борбата за влизане на финала загуби от много силен представител на Турция и се нареди на трето място в крайното класиране.
Така българският национален отбор за кадети със силно свиленградско присъствие се нареди сред петте най-силни национални отбора на Стария континент, изпреварвайки много по-многобройни делегации като Турция, Полша, Украйна, Германия, Франция, Австрия, Украйна и др.
От ръководството на СК ”Тангра” са изключително горди от представянето на младите си състезатели, както и факта, че техен е първия Европейски шампион в историята на спорта в Свиленград. Според свиленградчани тайната за многото успехи се крие в екипната работа на треньора Димитър Димитров, на неговите помощници Валери Чакъров и Продан Йовчев, който този път бе съдия на големия спортен форум, както и на грижите, които Община Свиленград и кметът инж. Георги Манолов полагат за младите спортисти на Свиленград.
От клуба изказват своята благодарност и към родителите на състезателите и „ЕВРОФУТБОЛ”ООД-София, благодарение на които стана възможно участието на Европейското първенство.
Очаква се догодина в Свиленград да се проведе Балканско първенство по кикбокс, имайки в предвид страхотната спортна и леглова база, с която разполага града, както и отличната инфраструктура в Свиленград. Голямата цел пред „Тангра” обаче си остава световното първенство във Венеция през 2018г., където световната титла не е мираж./Марица