Димитровград измъкна 2:2 от Звездите от САЩ 1994 година

Емо Костадинов трогна с приятелски жест бившият треньор на домакините Мавро Мавров

Спорт

от Михаил Михайлов 2320 прегледа 0

ДИМИТРОВГРАД, Михаил МИХАЙЛОВ

Ветераните на Димитровград 1947 измъкнаха почетен резултат 2:2 от Звездите от националния ни отбор от САЩ 1994 година. Шоу мачът посветен на 70-тата годишнина от основаването на Димитровград се игра днес от 18:30 часа на стадион "Миньор" пред близо 2 000 зрители.

Националите бяха предвождани в този мач от легендарния екзекутор на петлите - Емил Костадинов. Членът на изпълкомът на БФС връчи почетни плакети и златни значки на Футболния съюз на редица заслужили местни футболисти. С почетни плакети бяха отличени Веселин Георгиев по повод 50-ет годишния му юбилей, президентът на ФК Димитровград 1947 - Ангел Колев и кметът на града Иво Димов.

Златни значки за принос към футбола ни получиха и легендите на димитровградския футбол: Тончо Проданов, Димитър Славов, Георги Кацарски - с над 400 мача за отбора, вратарят Дечо Павлов, нападателите Динко Господинов и Дончо Донев, железният бранител в Левски, а преди това нападател на Димитровград Елин Топузаков. Златна значка получи и прикования в инвалидна количка треньор на синьо-жълтия отбор Мавро Мавров. Шефът на областното представителство на БФС Митко Маринов се изкачи на трибуните да връчи отличието на ветерана, а самият Емил Костадинов дойде лично да поздрави и прегърне треньорът. Мавров искрено се развълнува и просълзи от жеста на уважение на футболната ни легенда с номер седем.

След като изслушаха химна на България и запазиха едноминутно мълчание в чест на без време отишлият си железен защитник на Пеневата чета - Трифон Иванов, футболистите започнаха вдъхновено срещата. Като техниката доминираше над физиката през целия мач. Поведени в атаки от тандема от Левски Александър Александров - Кривия и Георги Иванов - Гонзо националите направиха няколко положения пред вратата на домакините. Имаше много копвания на топката, финтове, пасове с пета и други технични изпълнения.

Именно Гонзо изведе с пас Емил Костадинов, по десния фланг и Емо технично върна кълбото към Бончо Генчев, а Генчев от близо прати топката в мрежата зад Дечо Павлов за 0:1 за Националите от САЩ 94. Този гол малко стресна домакините, които окуражавани от своята вярна публика реагираха веднага и чрез Сина на вятъра - Дончо Донев изравниха резултата. Донев направи прекрасен "капещ лист" и прехвърли вратарят на националите Пламен Николов. Пантерата остана учуден, че димитровградчанин му вкарва такъв гол, а на световното в САЩ 1994 година за едно полувреме дори опасните шведи не успяха да му разпечатат мрежата в мача за трето-четвърто място и той остана единствения вратар, който не е допуснал гол. След още няколко опасни положения пред вратата на домакините първото полувреме завърши при резултат 1:1.

Водещият и коментатор на шоу мачът DJ Теди Джорджо не пропусна да позабавлява публиката със забавните си шеги и хубава музика. Джорджо на няколко пъти нарече Станислав Ангелов - Пелето с името - Пилето, което разсмя зрителите. А младите танцьорки от Денс център "Галаксико" представиха мажоретно изпълнение за да нажежат още повече атмосферата на стадиона.

Второто полувреме бяха извършени още няколко смени, а ветераните на Димитровград поведоха в самия му край с гол на Дянко Делев. Естествено звездите от САЩ 94 доминираха на терена и атакуваха през по-голямата част на мача, но влезлият като смяна Михаил Михайлов успя да опази Гонзо и не му позволи да се разпише във вратата на домакините и през втората част. Точка на срещата даде точния удар на Александър Александров - Кривия, с който Националите изравниха резултата. Кривия бе един от най-добрите на терена и изравни в самия край на срещата и тя завърши с миролюбивото 2:2.

След мача десетки ловци на автографи се спуснаха на терена и обиколиха големите звезди на българския футбол. Те не отказаха снимка на никой, а най-търсен за снимка за спомен беше бившият син нападател Георги Иванов - Гонзо. Много почитатели се снимаха и с Емил Костадинов, Божидар Искренов и Дончо Донев.
В началото на срещата именно майката на Донев и негови роднини от село Бряст издигнаха транспарант в негова подкрепа. Леля Станка подари пита на националите и по едно цвете за всеки от футболните легенди. Дончо пък им се отблагодари с прекрасен гол за Димитровград, а второто полувреме надяна и националната фланелка.

Ето и съставите на двата отбора. Първо ветераните на домакините от Димитровград: